Dziecko przytulanie

Jak zatrzymać biegunkę u dziecka?

Każdy rodzic troszczy się o swoje dziecko, starając się zadbać o jak najlepsze warunki jego rozwoju. Szczególną sytuacją w opiece nad pociechą jest choroba, która zwykle budzi niepokój, niezależnie od tego czy mówimy o przeziębieniu, grypie, czy z pozoru niegroźnej biegunce. Tak naprawdę problemy z wypróżnianiem to poważna dolegliwość, która zwłaszcza u małych pacjentów może mieć nieprzyjemne konsekwencje.    

Wiele osób mówiąc o biegunce myśli jedynie o zahamowaniu objawów, a więc częstych wizyt w toalecie, które są niezwykle niekomfortowe i męczące, zwłaszcza dla młodego organizmu. Jest to jednak bardzo mylące i nieprawidłowe działanie. Zatrzymanie wypróżnienia może doprowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia naszego dziecka poprzez zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej, co zakłóca prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

 

Usunąć przyczynę biegunki, a nie skutek

Do wyleczenia biegunki, niezależnie od wieku pacjenta, polecane są preparaty o właściwościach adsorpcyjnych. Taki lek łączy się z drobnoustrojami, co pozwala na skuteczne usunięcie ich z organizmu wraz ze stolcem. Takie właściwości ma substancja czynna o nazwie diosmektyt. Jest to naturalna glinka, która pomaga w leczeniu biegunki. Wiąże substancje toksyczne i drobnoustroje oraz ułatwia ich eliminację z organizmu. Dzięki swoim naturalnym właściwościom powlekającym wyściela przewód pokarmowy, ochraniając go oraz wspomaga regenerację jego uszkodzeń.

Zwykle zaleca się, aby udać się do lekarza, jeśli biegunka trwa powyżej 3-5 dni. W przypadku małych dzieci nie warto jednak czekać, zwłaszcza jeśli jej przebieg jest ciężki i częstym wypróżnieniom towarzyszy silny ból brzucha i gorączka.

Waga nawadniania podczas biegunki

Szukając odpowiedzi na pytanie „jak zatrzymać biegunkę u dziecka” często skupiamy się na lekach i różnych preparatach, zapominając o nieodzownej części leczenia, jaką jest nawadnianie dziecka. Podczas tak częstego wypróżniania się wraz z luźnym stolcem z organizmu usuwane są duże ilości wody, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Szczególnie u małych dzieci jest to niebezpieczne i bardzo szybko może doprowadzić do odwodnienia. Dlatego tak ważne jest uzupełnianie płynów. Należy jednak pamiętać, że podawane napoje nie mogą być słodzone, ponieważ cukier nie pozwala wodzie wchłaniać się do tkanek organizmu i sprawia, że po prostu jest ona wydalana. Najlepiej pić wodę, ewentualnie łącząc ją z naparami ziołowymi. Warto też sięgnąć po specjalne środki uzupełniające elektrolity.

Podczas biegunki u dziecka należy zwrócić szczególną uwagę na pierwsze objawy odwodnienia, jakimi mogą być apatia, płacz bez łez oraz rzadkie oddawanie moczu. W takim przypadku należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Pamiętajmy, że biegunkę należy leczyć u źródła, usuwając jej przyczyny, a nie leczyć skutki, hamując częste wypróżnianie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *