Zaparcia objawy – kiedy należy się skonsultować z lekarzem?
Gastroekspert > Zaparcia > Zaparcia objawy – kiedy należy się skonsultować z lekarzem?

Zaparcia objawy – kiedy należy się skonsultować z lekarzem?

stipsi consulto

Zaparcie jest bardzo często występującym objawem. Zaparcie ostre, które pojawia się w ciągu kilku godzin, jest przede wszystkim spowodowane spowolnieniem czynności okrężnicy, w związku z podróżą lub zmianą codziennych zwyczajów. Mówimy o zaparciach „o charakterze sporadycznym”. Jest to problem, który może być bardzo uciążliwy, ale nie jest poważny. By ich uniknąć, należy stosować się do kilku porad z zakresu higieny i dietetyki, a czasem użyteczne mogą okazać się środki przeczyszczające.

Ale zaparcie nie zawsze jest prostym, przejściowym problemem i czasem może wymagać skonsultowania się z lekarzem. A zatem kiedy należy się skonsultować z lekarzem?

Zaparcia – objawy, które powinny skłonić do skonsultowania się z lekarzem

W niektórych przypadkach zaparcie może być objawem poważniejszej choroby. To oczywiście sytuacja rzadka w kontekście wszystkich osób sporadycznie cierpiących na zaparcia. Objawy nie powinny być jednak lekceważone.

W przypadku silnych bólów brzucha, wymiotów lub braku gazów należy działać w trybie pilnym., gdyż mogą to być objawy niedrożności. Należy natychmiast zatelefonować pod numer pogotowia: 999 lub 1121.

W przypadku gorączki i silnych bólów brzucha, a także gdy zaparcie pojawia się gwałtownie, należy natychmiast (w ciągu jednego dnia) skonsultować się z lekarzem 2.

Wreszcie w przypadku obecności krwi w stolcu, niepożądanej utraty masy ciała (tzn. nie w wyniku diety odchudzającej) lub innych objawów towarzyszących zaparciom (biegunka na zmianę z zaparciami, utrzymujące się bóle, obecność śluzu w stolcu lub brak możliwości utrzymania stolca) należy skonsultować się z lekarzem w ciągu kilku najbliższych dni. Podobnie ważne jest, by skonsultować się z lekarzem w przypadku choroby przewlekłej, przyjmowania leków, a także wieku powyżej 50 lat i niewystępowania dotąd nawracających epizodów zaparcia1.

Zaparcia przewlekłe

Czasem zaparcia nie ustępują w ciągu kilku dni, ale utrwalają się. Gdy lekarze mówią, że to przewlekłe zaparcia – , objawy utrzymują się przez większą część czasu w ciągu poprzedzających 6 miesięcy. Dlatego ważne jest, by skonsultować się z lekarzem. W takich przypadkach zaleca się ustalenie przyczyny zaparcia, które czasem może być objawem innej choroby (na przykład zaburzeń czynności tarczycy, raka okrężnicy, a także pewnych chorób dotykających mózg) lub działaniem niepożądanym jakiegoś leku. Często konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań oraz skonsultowanie się z lekarzem specjalistą. Lekarz może również przepisać leki w celu złagodzenia objawów3.

Przeczytaj także: Środki przeczyszczające

Piśmiennictwo:
1: Les bons gestes et la consultation en cas de constipation [Właściwe postępowanie i konsultacja w przypadku zaparć]. Materiał dostępny na stronie: https://www.ameli.fr/assure/sante/themes/constipation-adulte/bons-reflexes
2: Dumont A., Chambin O., Pillon F., Bardou M. De nombreux laxatifs disponibles à l’officine. Styczeń 2010 r. Actualités pharmaceutiques. Tom 49, numer 492, s. 12–16.
3: Degena L., Dederdingb J.-P., Bauerfeindc P., Beglingera C. Réalités et mythes à propos de la constipation – State of the Art. W: Forum medic suisse. 2008, s. 913–918.