Zaparcie jest częstym i powszechnym objawem. W znakomitej większości przypadków zaparcia wiążą się z przejściowym, niestanowiącym zagrożenia dyskomfortem, który trwa zaledwie kilka dni. Mimo to dla osób, które ich doświadczają stanowią problem w życiu codziennym. Cierpiąc na zaparcia, można szybko nabrać złych nawyków. Wśród wielu dostępnych metod, ulgę w zaparciach lub złagodzenie ich objawów mogą przynieść domowe sposoby. Dobrze znać sposoby na zaparcia, które nie przyniosą szkody organizmowi, a mogą dać ulgę.
Sposoby na zatwardzenie a złe nawyki
Pierwszym środkiem, którego zastosowanie przychodzi na myśl podczas zaparcia, jest powstrzymywanie się od skorzystania z toalety przez dłuższy czas. Ma to na celu zwiększenie szansy na ulgę przy następnym wypróżnieniu. Takie rozumowanie nie jest całkowicie pozbawione logiki… Ale z pewnością nie jest zalecane! W istocie, powstrzymując się, ryzykujemy zaostrzeniem problemu: to prawdziwe błędne koło! W rzeczywistości zaleca się raczej utrzymywanie regularnego rytmu wypróżnień. Należy słuchać swoich odczuć i potrzeb oraz nauczyć przewód pokarmowy, by wrócił do regularnego i wydajnego funkcjonowania. Są też inne sposoby na zaparcia, które mogą się wydawać logiczne.Dyskomfort w brzuchu spowodowany zaparciem może skłonić niektóre osoby do zmniejszenia ilości spożywanego jedzenia. To również niczego nie ułatwi. Wręcz przeciwnie! Prawidłowa dieta może skutecznie przynieść ulgę w zaparciach. Niektóre osoby z uciążliwymi zaparciami mogą próbować pomóc sobie dłońmi, podczas korzystania z toalety: to środek nieskuteczny i może też być niebezpieczny, skutkujący urazami. Osoby, których to dotyczy, powinny skonsultować się z lekarzem 1.
Przeczytaj także: Co należy jeść podczas zaparcia?
Nieskuteczne środki na zaparcia?
W Internecie można natknąć się na „cudowne” środki. Jest ich bardzo wiele, a ich działanie może się nawzajem znosić! Przykładowo wymieńmy dużą łyżkę oliwy z oliwek, masaż olejkiem eterycznym z estragonu, lewatywę z przegotowanej letniej wody, napar z kwiatów ślazu itp. Niektóre z nich oczywiście mogą okazać się skuteczne u pewnych osób. Inne są nieskuteczne, choć nieszkodliwe. Niestety są też takie sposoby na zatwardzenie, które są niebezpieczne. Przypomnijmy, że lewatywy nie należą do leków z wyboru w przypadkach zaparć o charakterze sporadycznym. Ważne jest stosowanie metod leczenia, które są zalecane przez ekspertów, czyli takich, których skuteczność została udowodniona i o których wiadomo, że są nieszkodliwe. Jednak w żadnym przypadku nie zostawaj z problemem sam! Bez wahania skonsultuj się z lekarzem, który udzieli porady dotyczącej zalecanych metod 2.
Przeczytaj także: 5 sposobów przeciwdziałania zaparciom
1: Degena L., Dederdingb J.-P., Bauerfeindc P., Beglingera C. Réalités et mythes à propos de la constipation – State of the Art. W: Forum medic suisse. 2008, s. 913–918.
2: AFSSAPS — Constipation occasionnelle de l’adulte, Bien vous soigner avec des médicaments disponibles sans ordonnance (Zaparcia o charakterze sporadycznym u osób dorosłych. Skuteczne leczenie lekami dostępnymi bez recepty), czerwiec 2009 r.