Wzdęcia przy Zespole Jelita Drażliwego

Zespół Jelita Drażliwego, inaczej nadpobudliwość jelita grubego, to przewlekła choroba czynnościowa układu pokarmowego i trawiennego, której przyczyny nie są do końca znane. Do najczęstszych objawów zalicza się wzdęcia, nudności, nieregularność wypróżnień (zaparcia i biegunki), a także uczucie dyskomfortu połączonego z bólem w jamie brzusznej.

Wzdęcia przy Zespole Jelita Drażliwego, gastroekspert

Jak rozpoznać Zespół Jelita Drażliwego?

Osoby cierpiące na Zespół Jelita Drażliwego (zwany także IBS – ang. Irritable Bowel Syndrome) zazwyczaj nie są świadome swojej choroby. Wynika to z trudności związanych z rozpoznaniem schorzenia, które często opiera się wyłącznie na wykluczeniu innych chorób. ZJD nie wywołują wirusy ani bakterie, nie ma też związku z żadnymi innymi zaburzeniami układu pokarmowego i trawiennego. Do potwierdzenia diagnozy występowania ZJD istotne jest to, że główne objawy powinny występować przewlekle, tj. od 3 miesięcy. Następnie lekarze porównują wszelkie objawy pacjenta z tymi wskazującymi na chorobę. W określeniu schorzenia najważniejsze jest pojawienie się minimum 2 z 3 następujących objawów: bóle brzucha związane z defekacją, zmiana rytmu wypróżnień, czy zmiana objętości i konsystencji stolca.

Jakie są przyczyny ZJD?

Podobnie jak przy rozpoznaniu schorzenia, przyczyny ZJD nie są do końca znane. Na podstawie wieloletnich obserwacji uważa się, że na występowanie jego objawów mogą mieć wpływ m.in. czynniki psychologiczne (stres), zaburzenia motoryki jelit, przyjmowanie niektórych preparatów i leków czy nieodpowiednią dietę. Jeśli jednak pacjent nie jest w stanie stwierdzić, które z powyższych może być główną przyczyną problemu związanego z układem pokarmowym i trawiennym, należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty.

Wzdęcia jako główny objaw Zespołu Jelita Drażliwego

Jedną z najczęściej wymienianych i zgłaszanych przez pacjentów objawów pojawiających się przy Zespole Jelita Drażliwego są wzdęcia. Aż 27,5 % badanych stwierdziło, że wzdęty brzuch jest najbardziej problematycznym objawem występującym przy ZJD, co jednoznacznie pokazuje, że pacjenci bardziej obawiają się dokuczliwych wzdęć niż np. bólu (zaledwie 4,5 % badanych wspomniało o nim). Uczucie dyskomfortu oraz nasilające się w ciągu dnia częste oddawanie gazów powstają m.in. w wyniku zaburzenia transportu gazów w przewodzie pokarmowym. Przyczyną wzdęć i nieprawidłowego metabolizmu organizmu przy ZJD może być także nadwrażliwość ścian jelita na prawidłową ilość gazów, czy wzmożona aktywność ich mięśni.

W jaki sposób zmniejszyć dolegliwości ZJD?

Istnieje wiele rozwiązań zapobiegania i łagodzenia dolegliwości związanych z ZJD. Oprócz zmiany diety czy unikania stresujących sytuacji, rynek medyczny oferuje środki zapobiegające i łagodzące, jak np. leki rozkurczowe, przeczyszczające czy preparaty normalizujące pracę układu pokarmowego. Wzdęcia towarzyszące Zespołowi Jelita Drażliwego można leczyć znacznie łatwiej, stosując ogólnodostępne preparaty bez recepty. Przykładem może być wyrób medyczny SmectaGAS zawierająca symetykon, środek zmniejszający napięcie powierzchniowe pęcherzyków w żołądku oraz ułatwiający wyeliminowanie objawów związanych z nagromadzeniem gazów. Głównym zadaniem tych preparatów jest usprawnienie wydalania gazów i zmniejszenie napięcia jelit. Ważną wskazówką przy wzdęciach brzucha jest także nieco wolniejsze spożywanie potraw (podczas jedzenia połykamy powietrze) oraz dobranie odpowiedniej diety. Dodatkową zaletą SmectaGAS jest zawartość prebiotyku, czyli substancji, która selektywnie stymuluje wzrost „dobrych” bakterii w jelicie grubym, wpływa korzystnie na zdrowie, podobnie jak probiotyk. Dzięki temu preparat przywraca prawidłową mikroflorę jelit.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *