sposoby na zaparcia
Sposoby na zaparcia, czyli jak radzić sobie z problemem

Problemy z wypróżnianiem od czasu do czasu przytrafiają się każdemu z nas, w zależności od stanu zdrowia lub w efekcie zwyczajów żywieniowych. Bywa, że borykamy się z uczuciem dyskomfortu wywołanym niepełnym wypróżnieniem lub rzadszym oddawaniem kału, czyli z zaparciem. Jak w przypadku wielu dolegliwości, w takiej sytuacji możemy sięgnąć po domowe sposoby lub wspomóc leczenie środkami z apteki.

Przyczyny zaparcia

Najczęściej mamy do czynienia z zaparciami, które są wywołane zmianą diety czy zwyczajów żywieniowych. Problem może pojawić się także na skutek przyjmowania pewnych lekarstw lub w efekcie ograniczonego ruchu, np. po operacji i głównie siedzącego trybu życia. Niekiedy zaparcie może być objawem choroby.

Objawy zaparcia

Zaparciem nazywane są twarde stole oddawane z małą częstotliwością i wysiłkiem oraz towarzyszące temu uczucie niecałkowitego wypróżnienia. Mniejsza częstotliwość oznacza ok. 3 wypróżnień na tydzień. Zaparcie to duży dyskomfort, który nie pozwala nam normalnie funkcjonować. Ciągłe uczucie niecałkowitego wypróżnienia, a do tego wzdęcia i gazy powodują, że zwyczajne czynności stają się ciężkie w wykonaniu.

Sposoby na zaparcia

Z zaparciem możemy poradzić sobie domowymi sposobami, takimi jak jedzenie suszonych śliwek, które zawierają dużo błonnika. Wprowadzenie większych jego ilości do codziennej diety, wpłynie pozytywnie na formowanie się kału, a co za tym idzie ułatwi prawidłowe wypróżnianie. Zaleca się również zwiększenie aktywności fizycznej. Jednak taki sposób może się okazać nieskuteczny, gdy zaparcie zostało wywołane przez leki lub jest efektem nieprawidłowego pasażu jelit.

W przywróceniu normalnego trybu wypróżniania najbardziej sprawdzą się leki osmotyczne, np.  makrogole. Ich wielkocząsteczkowa budowa sprawia, że nie wchłaniają się one w przewodzie pokarmowym, ani nie są fermentowane w jelicie i nie zaburzają jego mikroflory. Dodatkowo makrogole doprowadzają do zwiększenia objętości znajdujących się w jelicie płynów, co wpływa na uwodnienie stolca i ułatwia jego przejście przez jelito oraz defekację.

Sposoby na zaparcia to rozwiązania domowe lub farmaceutyczne. Jednak te pierwsze mogą nie sprawdzić się w każdym przypadku, szczególnie jeśli zaparcie to nie tylko chwilowa reakcja organizmu, ale następstwo konkretnej choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *