Sposób na zaparcia przy zespole jelita drażliwego
Sposób na zaparcia przy zespole jelita drażliwego

Zespół Jelita Drażliwego (ang. Irritable Bowel Syndrome, w skrócie IBS) dawniej nazywano również nerwicą jelit. IBS to jedna z najczęściej występujących chorób czynnościowych układu pokarmowego, której przyczyny są złożone i nie do końca wyjaśnione. Charakteryzuje się długotrwałymi zaburzeniami rytmu i konsystencji wypróżnień – biegunkami i zaparciami oraz towarzyszącymi tym dolegliwościom bólami brzucha, wzdęciami i uczuciem niepełnego wypróżnienia.

Osoby cierpiące na IBS bardzo często nie zdają sobie sprawy ze swojej choroby.
Nie wywołują jej wirusy ani bakterie, nie ma też związku z nowotworami. Przychodząc
do lekarza, pacjenci najczęściej skarżą się na szeroko pojęte objawy związane z układem pokarmowym. Mogą to być biegunki, wzdęcia, zaparcia, zgaga czy powracające bóle brzucha.

 Zespół jelita drażliwego – jakie są objawy?

Do potwierdzenia diagnozy występowania IBS istotne jest to, że objawy muszą występować przewlekle, tj. co najmniej od 3 miesięcy. W określeniu schorzenia istotne jest pojawienie się minimum 2 z 3 następujących objawów: bóle brzucha związane z defekacją, ze zmianą rytmu wypróżnień czy ze zmianą objętości i konsystencji stolca. IBS dotyczy głównie kobiet, ze względu na większe zmiany hormonalne zachodzące w ich organizmie.

 Zespół jelita drażliwego – jakie są przyczyny?

Objawy odczuwane przy zespole jelita drażliwego mogą być spowodowane takimi czynnikami jak stres, drastyczna zmiana diety, duże zmiany w systemie hormonalnym oraz przyjmowanie niektórych preparatów i leków. Pacjent nie powinien leczyć się samodzielnie zbyt długo, dlatego jeśli symptomy nie ustępują, musimy zasięgnąć opinii specjalisty. Mimo uciążliwego przebiegu, zespół ten nie doprowadza do rozwoju poważnej choroby.

 Zespół Jelita Drażliwego a zaparcia – jak zmniejszyć dolegliwości?

Osoby zmagające się z zespołem jelita drażliwego, oprócz bólu brzucha, wzdęć i biegunki, często mają również zaparcia. Z dolegliwościami związanymi z zaparciami można sobie jednak poradzić. Leki o działaniu przeczyszczającym stymulują naturalne oddawanie stolca i zmniejszają poczucie dyskomfortu, co wpływa pozytywnie na codzienne funkcjonowanie. Takie objawy pozwala zwalczyć Forlax – preparat należący do grupy leków zwanych lekami przeczyszczającymi o działaniu osmotycznym, tzn. takim, które powoduje zatrzymanie wody w jelicie, co zmiękcza masy kałowe. Jego skład zawiera polimer z grupy makrogoli – substancję czynną preparatu, która zatrzymuje wodę i zwiększa objętość stolca oraz rozluźnia masy kałowe. Dzięki swoim właściwościom, preparat ułatwia wypróżnianie, jest też efektywny i dobrze tolerowany w leczeniu przewlekłych zaparć. W przeciwieństwie do wielu leków przeczyszczających dostępnych na rynku, Forlax nie jest lekiem drażniącym jelito, może być stosowany długotrwale. Preparat zaczyna działać w ciągu 24-48 godzin od podania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *