SmectaGas – Sposób na wzdęcia

Wzdęcia brzucha, nazywane też bębnicą, należą do najczęstszych dolegliwości układu pokarmowego. Są efektem wypełnienia brzucha przez zbyt dużą ilość gazów. Prowadzi to do zalegania ich nadmiaru w jelitach, co powoduje niekomfortowe uczucie wzdęcia. Mimo to, że wzdęcia są powszechną i dość częstą dolegliwością, są trudne do zdefiniowania.

Osoby cierpiące na gazy i wzdęcia bardzo często nie zdają sobie sprawy z tego, że ta dolegliwość może być objawem wielu schorzeń i zaburzeń funkcjonowania układu pokarmowego. Wzdęcia bardzo często występują jako jeden z głównych symptomów IBS – zespołu jelita drażliwego, czynnościowych zaburzeń układu pokarmowego oraz organicznych schorzeń przewodu pokarmowego.

Wzdęcia brzucha – jakie są ich objawy?

Do najczęściej zaliczanych symptomów wzdęć zalicza się: uczucie pełnego i napiętego brzucha oraz jego obrzmienie lub rozdęcie. Ponadto pacjenci cierpiący na wzdęcia skarżą się na stałe napięcie i podwyższone ciśnienie w jamie brzusznej. Często towarzyszy temu również nieprzyjemne uczucie nagromadzenia gazów. Pomimo licznych objawów charakteryzujących wzdęcia, niezwykle trudno jest je zdefiniować.

Symptomy wzdęć bardzo często mogą się wiązać z napadowymi skurczami jelit, dusznością i bólami w klatce piersiowej, głośnym „przelewaniem się” w jamie brzusznej oraz nadmiernym oddawaniem gazów.

Skąd u mnie wzdęcia?

Dolegliwości związane ze wzdęciami brzucha 2 razy częściej dotykają kobiety. Związane jest to z ich układem hormonalnym i cyklem menstruacyjnym. Wzdęcia brzucha są składową zespołu napięcia przedmiesiączkowego, jedną z ich przyczyn jest stres. Sytuacje stresujące mogą wzmagać objawy charakterystyczne dla wzdęć – w szczególności ból brzucha, uczucie niepełnego wypróżnienia czy nadmierne oddawanie gazów. Częstym powodem bębnicy jest także nieodpowiednia, ciężkostrawna dieta o wysokiej zawartości węglowodanów, która negatywnie wpływa na cały układ pokarmowy, a także brak ruchu.

Jak pozbyć się gazów i wzdęć?

Z dolegliwościami związanymi ze wzdęciami brzucha można sobie poradzić, jednak pacjenci nie do końca zdają sobie sprawę, co mają w tej sytuacji robić – wzdęcia brzucha to trzeci najczęstszy powód zgłoszeń do lekarza. Sposobami na pozbycie się dolegliwości są: zmiana diety – w przypadku wzdęć zalecana jest dieta z niską zawartością tzw. FODMAP (dieta, w której eliminuje się węglowodany, które łatwo fermentują w świetle jelit w celu sprawdzenia, które z nich były przyczyną naszych problemów) oraz redukcja stresu, jeśli jest to możliwe. Ponadto na wzdęcia są zalecane różnego rodzaju leki, preparaty i wyroby medyczne.

gastroekspert.eu, SmectaGas - Sposób na wzdęcia

Nowością na rynku jest SmectaGas® – wyrób medyczny o podwójnym działaniu redukującym objawy związane z nagromadzeniem gazu w formie saszetki z gotowym do spożycia proszkiem o pysznym waniliowym smaku. Jednym z dwóch zastosowanych w niej środków jest symetikon – środek przeciwpieniący, który łączy ze sobą pęcherzyki gazu, zmniejszając ich napięcie powierzchniowe. Natychmiast przyspiesza eliminację gazów w celu złagodzenia dyskomfortu w jamie brzusznej. Drugi ze środków – kompleks chityny z glukanem – to prebiotyczny błonnik Kiotranzine®, który ułatwia przywrócenie prawidłowej mikrobioty jelit oraz równowagę czynności jelit. Dzięki swoim właściwościom SmectaGas zmniejsza poczucie dyskomfortu i uczucie wzdętego brzucha. Wyrób medyczny SmectaGas można stosować do 4 tygodni.

[1] Iovino P, et al. Bloating and functional gastro-intestinal disorders: where are we and where are we going? World J Gastroenterol. 2014;20(39):14407-14419.
[2] Ringel Y, et al. Prevalence, characteristics, and impact of bloating symptoms in patients with irritable bowel syndrome Clinical . Clin Gastroenterol Hepatol. 2009;7(1):68-7.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *