Probiotyki i prebiotyki a IBS
Etiopatogeneza wielu chorób, w tym także zespołu jelita drażliwego, jest związana m.in. z dysbiozą, czyli zaburzeniami w składzie mikroflory przewodu pokarmowego.
Szacuje się, że na IBS może chorować 10–20% populacji. Choroba ta przyczynia się do znacznego obniżenia jakości życia pacjenta ze względu na obecność nawracających dolegliwości bólowych jelit oraz na doskwierające zaburzenia rytmu wypróżnień – biegunek i/lub zaparć. IBS częściej diagnozuje się u kobiet niż u mężczyzn. Schorzenie może wystąpić u osób w różnym wieku, choć statystycznie pierwsze objawy pojawiają się najczęściej między 20. a 40. rokiem życia[1]. Według najnowszych badań, skłonność do IBS może mieć podłoże genetyczne.
Przyczyny występowania zespołu jelita drażliwego nie są do końca znane, choć badacze wysuwają różne, podparte dowodami tezy o możliwych czynnikach zwiększających ryzyko wystąpienia choroby. Oprócz przyczyn genetycznych wymieniane są m.in. przebyte wcześniej infekcje przewodu pokarmowego, czynniki środowiskowe czy psychosocjalne i inne.
Bez względu na przyczynę, IBS zawsze dotyczy zaburzenia perystaltyki jelit. W zależności od postaci choroby, może się to objawiać biegunką (jeśli perystaltyka jest zbyt szybka) lub zaparciami (przy perystaltyce zbyt wolnej). IBS może mieć również postać biegunkowo-zaparciową. Chorzy na IBS wykazują ponadto większą wrażliwość przewodu pokarmowego na rozmaite bodźce. Przez to są bardziej podatni na wzdęcia, nadmierną produkcję gazów jelitowych i bóle brzucha. W dodatku aż 50% pacjentów z IBS cierpi jednocześnie na dolegliwości w sferze psychologicznej; najczęściej są to zaburzenia lękowe i depresja[2]. Ma to związek z silnym wpływem choroby na życie codzienne. W okresie nasilonych objawów chorzy nie tylko odczuwają dolegliwości bólowe, ale także dyskomfort w miejscach publicznych. Niekiedy wystąpienie objawów uniemożliwia wręcz wyjście z domu. Nieprzewidywalność choroby sprawia, że życie prywatne i zawodowe pacjenta ulegają zakłóceniu również w okresie, kiedy fizycznie czuje się on dobrze.
Rozpoznanie zespołu jelita drażliwego odbywa się na podstawie Kryteriów Rzymskich (IV), ogłoszonych w 2016 r. Opisują one schorzenie jako nawracający ból brzucha, występujący średnio przez co najmniej jeden dzień w tygodniu przez ostatnie trzy miesiące, spełniający jednocześnie przynajmniej dwa z poniższych warunków:
Zespół jelita drażliwego leczy się objawowo. Bardzo istotną rolę odgrywa tu dieta – inna dla postaci biegunkowej, a inna dla zaparciowej. Dzięki właściwemu odżywianiu można sprawić, że nawroty objawów będą zdarzały się rzadziej lub nie będą mocno nasilone. Wspomagająco można leczyć się odpowiednimi preparatami. Ból brzucha można załagodzić lekami rozkurczowymi (np. Buscopanem), a w kwestii wypróżnień – stosować odpowiednie środki przeciwbiegunkowe lub przeczyszczające.
Etiopatogeneza wielu chorób, w tym także zespołu jelita drażliwego, jest związana m.in. z dysbiozą, czyli zaburzeniami w składzie mikroflory przewodu pokarmowego.
Ze względu na uciążliwy charakter dolegliwości związanych z IBS wielu chorych cierpi na problemy natury psychicznej, takie jak zespoły lękowe czy depresja. W takich wypadkach pomoc psychologiczna jest bardzo ważnym elementem terapii.
Podczas leczenia farmakologicznego wybór leków dostosowuje się do konkretnej postaci IBS. Stosowane są np. środki rozkurczające mięśnie gładkie.
Zespół jelita drażliwego (IBS) to przewlekła choroba jelit, mająca przemożny wpływ na komfort życia chorego.
Zobacz nasze sposoby leczenia Zespołu Jelita Drażliwego (IBS). Sprawdź jak Buscopan może Ci pomóc przy leczeniu IBS.
Zobacz jakie są objawy zespołu jelita drażliwego (IBS). Sprawdź czy Twoje bóle brzucha mogą być objawem zespołu jelita drażliwego.
Doskwierają ci wzdęcia, ból brzucha i uczucie przelewania ? Jesteś narażony na stres ? Zobacz, czy to zespół jelita drażliwego. Poznaj przyczyny IBS.
Opracowanie właściwej diety dla chorego na IBS i jego lekarza wymaga dłuższej samoobserwacji, a następnie samodyscypliny pacjenta. Sprawdź zalecenia dotyczące sposobu żywienia.
Błonnikiem pokarmowy, to składnik pożywienia mający duży wpływ na stan zdrowia pacjenta z zespołem jelita drażliwego.
Zespół jelita drażliwego to choroba, której objawy nie ograniczają się do dolnego odcinka układu pokarmowego. Chory może też odczuwać inne dolegliwości. Dowiedz się więcej.
Osoby cierpiące na zaparciową postać zespołu jelita drażliwego skarżą się na bóle brzucha, którym towarzyszą zaparcia. Jak można leczyć objawy tej formy IBS?
IBS można stwierdzić dopiero po dłuższym czasie utrzymywania się objawów i wykluczeniu innych chorób.
Do najważniejszych objawów zespołu jelita drażliwego (IBS) należą bóle brzucha i zaburzenia rytmu wypróżnień. Jednak choroba ta może przybierać różne formy, a u poszczególnych pacjentów mogą występować jeszcze inne jej symptomy.
Zespół jelita drażliwego to przewlekłe schorzenie przewodu pokarmowego, objawiające się przede wszystkim bólami brzucha i nieprawidłowym rytmem wypróżnień. Co należy wiedzieć o tej chorobie?