Jak to działa?
Zanim zrozumiesz, skąd bierze się ból brzucha, ważne jest, aby poznać, gdzie znajduje się każdy z organów jamy brzusznej i jak działa.
Nadbrzusze
1 Przełyk
Przeżute i połknięte jedzenie przemieszczane jest do żołądka przewodem zwanym przełykiem. Na dolnym jego końcu znajduje się mocno zaciskający się mięsień. Ten pierścień rozkurcza się na krótko, aby przepuścić pożywienie do żołądka, ale zwykle jest ciasno zamknięty, zapobiegając podrażnieniu wrażliwych ścian przełyku przez refluks kwasu żołądkowego.
Nadbrzusze
2 Żołądek
Połknięte pożywienie jest gromadzone w żołądku i mieszane z mocno kwaśnym sokiem trawiennym. Mięśnie gładkie położone w dolnej części żołądka kurcząc się pomagają mieszać spożyty pokarm z kwasem żołądkowym, który upłynnia pokarmy stałe i ułatwia rozkładanie tłuszczy.
Nadbrzusze
3 Trzustka
Trzustka, przypominająca wielkością i kształtem mały banan, znajduje się w tylnej części nadbrzusza, w pobliżu kręgosłupa. Wytwarza przejrzysty sok trawienny zawierający węglany oraz enzymy, które są wydzielane do światła jelita i tam uczestniczą w rozkładzie pokarmu. Te enzymy rozkładają białka, tłuszcze i węglowodany na znacznie mniejsze cząsteczki, dzięki czemu możliwe jest wchłonięcie ich przez ścianę jelita. Trzustka wytwarza również insulinę i inne ważne hormony.
Nadbrzusze
4 Wątroba
Wątroba jest największym gruczołem w organizmie człowieka i pełni szereg funkcji wpływających na wszystkie układy ciała. Cała krew odpływająca z żołądka i jelit przechodzi przez wątrobę i jest tam przetwarzana. Ponadto wątroba wytwarza płyn zwany żółcią, który jest wydzielany do pęcherzyka żółciowego.
Nadbrzusze
5 Pęcherzyk żółciowy
Pęcherzyk żółciowy to organ gromadzący żółć — ciemny, gorzki płyn, który poprzez emulsyfikację tłuszczu ułatwia jego wchłanianie. Wypełniony żółcią pęcherzyk żółciowy ma wielkość jaja. Chociaż jest cienka, ściana pęcherzyka żółciowego zbudowana z tkanki mięśniowej jest dostatecznie silna, by skurczyć się i w razie konieczności wypchnąć żółć do jelita cienkiego.
Podbrzusze
6 Jelito cienkie
Jelito cienkie stanowi długi przewód mięśniowy. U dorosłego człowieka jelito cienkie ma długość około 6 m. W jelicie cienkim wchłaniana jest większość składników odżywczych z pokarmu. Dzięki perystaltyce — falowo rozchodzącym się skurczom mięśni gładkich — trawiony pokarm przesuwany jest wzdłuż jelita. Ten ruch koordynowany jest przez gęstą sieć nerwową zlokalizowaną w ścianach jelita.
Podbrzusze
7 Jelito grube
W jelicie grubym wchłaniane są pozostałe składniki odżywcze, które nie zostały wchłonięte w jelicie cienkim, a przez jego ścianę przenika także nadmiar wody. Jeżeli dochodzi do spowolnienia lub zatrzymania perystaltyki jelita grubego (falowego ruchu jego mięśni gładkich), która powoli popycha resztki pokarmu wzdłuż jelita grubego, resztki nie zostają usunięte, co prowadzi do zaparcia (www.forlax.pl ) Jeżeli resztki pokarmu są przemieszczane zbyt szybko (na przykład na skutek skurczów mięśni), nadmiar wody nie jest usuwany, co może objawiać się w postaci biegunki.
Podbrzusze
8 Nerki
Nerki znajdują się w tylnej części jamy brzusznej, a ich zadaniem jest odfiltrowanie zbędnych produktów przemiany materii z krwi. Dzięki fizykochemicznemu procesowi zwanemu osmozą nerki usuwają z krwi sole, kwasy i inne zbędne substancje. W odróżnieniu od innych narządów jamy brzusznej, czynność nerek nie wymaga skurczów mięśni.
Podbrzusze
9 Układ rozrodczy (u kobiet)
U kobiety narządy płciowe położone są w obrębie miednicy mniejszej. Od okresu dojrzewania (od około 10. – 16. roku życia) aż do menopauzy (około 50. roku życia) macica, jajowody i jajniki wytwarzają hormony płciowe i reagują na ich zmienny poziom w cyklu miesiączkowym. Krwawienie miesiączkowe jest częścią cyklu menstruacyjnego. Cykl zaczyna się w pierwszym dniu menstruacji. Przeciętnie cykl menstruacyjny twa 28 dni. Podczas miesiączki mogą pojawić się skurcze macicy i otaczających ją narządów jamy brzusznej.
Trawienie i kolka jelitowa
Skoro już wiesz, jak działa każdy z głównych narządów jamy brzusznej, spróbujemy wyjaśnić, skąd bierze się ból brzucha (objaśnienia symboliczne)?
Mięśnie gładkie
Cały proces trawienia pokarmów jest bardzo złożony. Prawidłowe trawienie wymaga powolnego przesuwania pokarmu wzdłuż przewodu pokarmowego przy jego równoczesnym dokładnym mieszaniu. Trawienie następuje poprzez skurcz warstwy mięśni gładkich biegnących wzdłuż całego przewodu pokarmowego.
Perystaltyka
Żołądek, jelito cienkie i jelito grube mają zewnętrzną warstwę mięśni gładkich. Ich rytmiczne, przypominające fale skurcze, zwane perystaltyką, poprzez delikatny nacisk powodują rozdrabnianie pokarmu i przemieszczanie go wzdłuż przewodu pokarmowego. Cały proces przebiega bez udziału naszej świadomości. Zwykle tych delikatnych skurczów w ogóle nie odczuwamy.
Zaburzenia czynności
Cały przewód pokarmowy jest jednak bardzo wrażliwy. Pokarm, bakterie, stres lub niepokój mogą zaburzyć czynność mięśni gładkich przewodu pokarmowego. W takim przypadku prawidłowe, przypominające fale skurcze mogą przejść w silne, bolesne skurcze. Ból może być niezwykle dokuczliwy i trwać kilka godzin, a nawet kilka dni, jeżeli pozostaje nieleczony.
Jak działa produkt Buscopan?
Ukierunkowane, dobrze tolerowane i wysoce skuteczne leczenie [1,2]
Buscopan®nie tylko łagodzi ból ale jest lekiem rozkurczowym opracowanym specjalnie po to, aby rozluźniać mięśnie przewodu pokarmowego oraz szybko i wysoce bezpiecznie przynosić ulgę w bólu brzucha i skurczach. Ze względu na szczególnie ukierunkowane działanie Buscopan® jest wysoce bezpieczny, a działania niepożądane są łagodne i nieograniczające.
Bibliografia:
- [1] Tytgat.: Hyoscine butylbromide, A review of its Use in the Treatment of Abdominal Cramping and Pain. Drugs 2007: 67 (9): 1343-1357.
- [2] Genemed Synthesis Inc, website: www.genemedsync.com.