Rozwolnienie w ciąży – czyli jak postępować i o czym pamiętać

Ciąża to wyjątkowy okres dla każdej kobiety. W oczekiwaniu na maleństwo i w trosce o jego prawidłowy rozwój, dba o siebie najlepiej, jak potrafi. Występowanie jakichkolwiek dolegliwości jest przyczyną stresu, który w tym czasie jest zdecydowanie niewskazany. Dlatego, oczekując dziecka nie można bagatelizować żadnych objawów. Należy podejmować odpowiednie kroki, zwykle w konsultacji z lekarzem. Podobnie jest w przypadku, gdy pojawia się biegunka w ciąży – należy podjąć odpowiednie leczenie.

Rozwolnienie w ciąży jest zjawiskiem, które występuje stosunkowo często. W tym okresie, może przytrafić się z tą samą częstotliwością, jak u kobiet nieciężarnych. Może być wywołana stresem, być efektem niestrawności lub alergii pokarmowej. Pamiętajmy, gdy wraz z biegunką występują inne objawy, takie jak wymioty czy gorączka, powinno skontaktować się z lekarzem, ponieważ mogą to być oznaki innych chorób o podłożu bakteryjnym lub wirusowym.

Co na biegunkę w ciąży?

Będąc w ciąży nie możemy przyjmować wszystkich leków, ponieważ mogą być niebezpieczne dla rozwijającego się dziecka. Dlatego też najlepiej skonsultować wybór z lekarzem lub farmaceutą i potwierdzić, że wybrany lek na biegunkę mogą zażywać kobiety w ciąży. Przykładem preparatów, które są polecane przez lekarzy są te zawierające substancję czynną o nazwie diosmektyt. Ma on duże właściwości powlekające błonę śluzową przewodu pokarmowego, tym samym pomaga w regeneracji jakości i ilości śluzu, co z kolei sprzyja naprawie ścian jelita. Co najważniejsze, diosmektyt nie powoduje zwolnienia pasażu jelitowego, dzięki czemu wszystkie niepożądane drobnoustroje lub substancje podrażniające przewód pokarmowy zostaną z niego usunięte.

Pamiętaj – jeśli masz wątpliwości w związku z wyborem leku, skonsultuj się z lekarzem. Biegunka w ciąży jest na tyle częstą dolegliwością, że temat ustalenia skutecznego planu leczenia można podjąć podczas jednej z pierwszych wizyt u ginekologa, który prowadzi ciążę, nawet gdy objawy jeszcze nie wystąpiły.

Biegunka w ciążyco jeść?

Aby nie narażać się na problemy żołądkowe, kobiety w ciąży powinny unikać tłustych potraw oraz tych, które wydają im się nieświeże lub niedogotowane. Dodatkowo powinny zrezygnować ze spożywania posiłków bezpośrednio przed snem, co znacznie zaburza proces trawienia i wpływa negatywnie na jakość odpoczynku.  

Gdy nie uda nam się ustrzec przed biegunką, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na nawadnianie. Przyjmowanie dużych ilości płynów, najlepiej tych z elektrolitami, najszybciej pomoże w przywróceniu prawidłowego poziomu wody w organizmie. Dobrze sprawdzi się napar z suszonych jagód, który ma naturalne właściwości wiążące wodę w organizmie. Należy unikać wszystkich słodzonych i gazowanych napojów oraz soków warzywno-owocowych.

Jeżeli chodzi o posiłki, powinny być one lekkostrawne. Najlepsze będą wszelkiego rodzaju kleiki ryżowe oraz gotowane warzywa. Koniecznie powinno unikać się tych surowych.

Konsultacja medyczna materiału: dr Agnieszka Wroblewska, Specjalista ginekolog-położnik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *