Przygotowanie do kolonoskopii

Kolonoskopia jest badaniem dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Pomaga we wczesnym wykryciu wszelkich nieprawidłowości i chorób takich jak rak jelita grubego, jednak mimo to wiele osób nie chce decydować się na to badanie przez jego wstydliwy charakter.

Kolonoskopia to niezwykle ważne badanie jelit, ponieważ bez wczesnego wykrycia polipów, mogą one rozrosnąć się, zmutować i rozwinąć w nowotwór jelita grubego, którego pierwszą fazą rozwoju jest postać gruczolaków. Ich usunięcie zapobiega przekształceniu się w raka. Wczesne wykrycie złośliwego stadium choroby pomaga również w całkowitym powrocie do zdrowia.

Dieta przed kolonoskopią

Do badania należy się przygotować i już wcześniej zadbać o dietę przed kolonoskopią. Na 7 dni przed wyznaczonym terminem badania zaleca się półpłynną dietę (zmiksowane produkty), czystą zupę, herbatę oraz napoje niegazowane. Niewskazane jest spożywanie warzyw i owoców zawierających pestki, ciemnego pieczywa, soków zawierających miąższ oraz napojów gazowanych. Dzień wcześniej natomiast należy stosować się do ścisłej diety polegającej na piciu jedynie wody, a następnie przyjmowaniu środków przeczyszczających. U lekarza należy rozebrać się od pasa w dół i założyć specjalne „ubranie” podane przez pielęgniarkę.

Jak wygląda kolonoskopia?

Kolonoskopia trwa tylko 15-30 minut i zazwyczaj jest dobrze tolerowana oraz bezbolesna. Polega na wprowadzeniu przez odbyt cienkiego kabla zakończonego światłem z kamerką, co nazywa się kolonoskopem, dzięki któremu można dokładnie obejrzeć ściany jelita grubego. Za pomocą tego narzędzia można dokonywać niewielkich zabiegów, takich jak usunięcie polipów jelita, zatrzymanie krwawienia oraz pobranie wycinka do dalszych badań, szczególnie tych histopatologicznych.

Osoby najbardziej narażone na raka jelita grubego

Według badań, ryzyko powstania polipów zaczyna pojawiać się między 30 a 50 rokiem życia, a później znacznie rośnie. Jednocześnie nowotwór jelita grubego najczęściej diagnozowany jest u osób powyżej 65 roku. Gruczolaki znacznie częściej pojawiają się u mężczyzn, szczególnie z upływem wieku, dlatego tak ważne jest poddanie się temu badaniu raz na 10 lat. Oczywiście osoby bardziej narażone, czyli takie, u których w rodzinie były przypadki zachorowania na raka jelita grubego, powinny badać się częściej. Wskazaniem do kolonoskopii jest również wiek powyżej 50 roku życia. W Polsce organizowane są badania przesiewowe wśród osób w tym wieku w celu wykrywania polipów i wczesnych postaci raka jelita grubego.

Objawy zmian w jelicie

Jednymi z pierwszych objawów, które mogą świadczyć o jakichkolwiek zmianach, są problemy z wypróżnieniami. Może to być zarówno zatwardzenie, jak i biegunka. Dodatkowo mogą to być ślady krwi w stolcu, znaczny ubytek masy ciała lub anemia. Rak nie boli, dlatego tak bardzo ważne jest badanie się pod tym kątem w celu jak najszybszego wykrycia nowotworu i rozpoczęcia leczenia.

 

Konsultacja medyczna materiału:

Dr Jacek Stańczyk, asystent Ośrodka Endoskopii Zabiegowej i Bariatrycznej w Brzezinach, Lekarz Medycyny, Specjalista gastroenterologii i chorób wewnętrznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *