przewlekła biegunka

Przewlekła biegunka – czy jest groźna?

Przewlekła biegunka to taka, która utrzymuje się co najmniej cztery tygodnie. Dolegliwości te mogą trwać o wiele dłużej, przez co stają się niebezpieczne dla zdrowia. Długotrwała biegunka skutkuje odwodnieniem organizmu oraz utratą niezbędnych dla jego prawidłowego funkcjonowania elektrolitów, minerałów, witamin i aminokwasów. Efektem tej dolegliwości jest także spadek masy ciała, anemia i ogólne wycieńczenie organizmu.

Leczenie przewlekłej biegunki

Leczenie przewlekłej biegunki polega na eliminacji jej przyczyny i zwalczaniu ewentualnych powikłań. Najczęstszymi przyczynami długotrwałej biegunki są infekcje i alergie pokarmowe. Istnieją też inne niebezpieczne schorzenia, takie jak niewydolność trzustki czy choroby jelita grubego, których jednym z objawów jest biegunka. Z racji iż przyczyn może być wiele niezbędna jest wizyta u lekarza, która pozwoli postawić prawidłową diagnozę i przejść do odpowiedniego leczenia. Kluczowa jest też obserwacja kału. Znaczenie diagnostyczne ma informacja, czy znajduje się w nim krew i śluz. Niepokojące jest natomiast oddawanie luźnych stolców 3 lub więcej razy na dobę.

Ciągła biegunka wyjaławia organizm i wypłukuje mikroelementy, dlatego w czasie jej trwania lekarze zalecają spożywanie płynów nawadniających oraz lekkostrawną dietę. Dieta przy długotrwałej biegunce opiera się na produktach nieprzetworzonych, najlepiej gotowanych oraz takich, które nie podrażniają ścianek jelit. Przydatne są również leki, które wiążą patogeny odpowiedzialne w dużej mierze za rozwolnienia, a jednocześnie osłaniają układ pokarmowy przed dalszym podrażnieniem. Warto pamiętać, że niezależnie od przyczyny wystąpienia biegunki, jej przewlekła forma jest następstwem uszkodzenia kosmków i mikrokosmków jelit, leczenie powinno zatem sprzyjać regeneracji błony śluzowej.

W przypadku długo utrzymującej się biegunki nie należy zwlekać z wizytą u lekarza rozpoznanie i podjęcie odpowiedniej terapii pozwoli na szybszy powrót do zdrowia i zmniejszy ryzyko poważniejszych komplikacji. Tymczasem nieleczona przewlekła biegunka może doprowadzić do hospitalizacji.

8 thoughts on “Przewlekła biegunka – czy jest groźna?

  1. moj maz od dwoch lat ma problemy z biegunka .w tym czasie mia robiona gastroskopie i kolanoskopie nic nie wykazalo ..Caly czas ma kontrole u doktor gastrolog wszystko taj jak bylo..Co mam czynic dalej’

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *