Rak jelita grubego program przesiewowy

Program Badań Przesiewowych w profilaktyce raka jelita grubego

W Polsce rak jelita grubego to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych – całkiem optymistyczny jest jednak fakt, iż wczesne wykrycie raka jelita grubego bywa często równoznaczne z wysoką szansą na szybki powrót do zdrowia. Co zrobić, aby wykryć nowotwór jelita grubego odpowiednio wcześnie? Jakie badania należy wykonać w celu wykluczenia lub zdiagnozowania raka jelita grubego?


Rak jelita grubego – jakie badania diagnostyczne wykonać?

W naszym poprzednim artykule: Rak jelita grubego – poznaj czynniki ryzyka choroby nowotworowej jelita grubego pisaliśmy już, czego należy się wystrzegać, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, a także jakie objawy powinny wzbudzić niepokój pod kątem diagnostycznym nowotworu jelita grubego. Wszystkie niepokojące sygnały ze strony organizmu, takie jak np. wystąpienie ołówkowatego stolca, powinny być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem – między innymi w perspektywie rozpoznania raka jelita grubego.

Jednak bardzo ważne jest przede wszystkim zapobieganie – działania profilaktyczne pozwalają zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby lub pomagają wykryć ją we wczesnym stadium, dzięki czemu szanse na wyleczenie mogą znacznie wzrosnąć, również w przypadku nowotworu jelita grubego. Do wykrycia raka jelita grubego kluczowym badaniem jest kolonoskopia. Ale co to jest kolonoskopia? Na czym polega kolonoskopia? I jak wykonuje się kolonoskopię?

Co to jest kolonoskopia? Na czym polega kolonoskopia? Czy należy się obawiać kolonoskopii?

Kolonoskopia to badanie polegające na wprowadzeniu do jelita grubego specjalnego przewodu zakończonego kamerą, dzięki której lekarz jest w stanie ocenić stan jelita grubego pacjenta, zdiagnozować ewentualne polipy (lub inne nieprawidłowości) i pobrać wycinki do przebadania. Kolonoskopię można wykonać w znieczuleniu ogólnym lub pod narkozą, dzięki czemu kolonoskopia, wbrew powszechnym opiniom, wcale nie musi być nieprzyjemna.

Kolonoskopia – jak sobie radzić z dolegliwościami po badaniu?

Do nieprzyjemnych mogą jednak należeć dolegliwości po zakończonym badaniu kolonoskopii: wzdęcia, gazy, biegunki – można je skutecznie niwelować przy pomocy wyrobu medycznego SmectaGas lub SmectaGo. SmectaGas jest często wybieranym wyrobem medycznym przy uciążliwych wzdęciach, które szczególnie często występują po kolonoskopii. Dzięki zawartości symetykonu początek działania SmectaGas jest szybki: symetykon działa niwelująco na pęcherzyki powietrza w jelitach, przynosząc ulgę przy wzdęciach. Należy natomiast pamiętać, aby długo utrzymujące się dolegliwości po kolonoskopii zawsze skonsultować z lekarzem.

Kolonoskopia a Program Badań Przesiewowych

Kolonoskopia to bardzo ważne badanie w profilaktyce nowotworu jelita grubego. Wykonanie rutynowej kolonoskopii obecnie ułatwia Program Badań Przesiewowych raka jelita grubego, w ramach którego już od 2002 roku Polacy mają możliwość skorzystania z darmowej kolonoskopii1. Ale czym dokładnie jest Program Badań Przesiewowych? Na czym polega i jak z niego skorzystać?

Program Badań Przesiewowych: co warto wiedzieć?

Od roku 2012, w ramach Programu Badań Przesiewowych, Polacy otrzymują imienne zaproszenia na darmowe badanie w profilaktyce raka jelita grubego – kolonoskopię2. Bezobjawowy rozwój raka jelita grubego w wielu przypadkach, nie daje powodów do niepokoju, a rutynowa kolonoskopia może pomóc we wczesnym wykryciu nowotworu jelita grubego. W artykule Program Badań Przesiewowych raka jelita grubego możemy przeczytać, iż kolonoskopia z usunięciem zagrażających zdrowiu polipów, pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90%3.

Jak dostać się do Programu Badań Przesiewowych i wykonać darmową kolonoskopię?

Zaproszenia na darmową kolonoskopię w ramach Programu Badań Przesiewowych otrzymują pacjenci w przedziale wiekowym od 55 do 64 lat: na zaproszeniu widnieje proponowany termin kolonoskopii, który można zmienić – warto jednak pamiętać, że zaproszenie nie może zostać przekazane innej osobie4.

Przeciwwskazania do skorzystania z kolonoskopii w ramach Programu Badań Przesiewowych

Chociaż niezwykle istotna jest profilaktyka raka jelita grubego, to jednak niektórzy pacjenci nie mogą mieć wykonanej kolonoskopii w ramach Programu Badań Przesiewowych. Należą do nich osoby, które:

  • cierpią na ostrą niewydolność krążeniową bądź oddechową,
    – przebyły zawał serca w ciągu ostatnich 3 miesięcy,
    – mają zdiagnozowaną ostrą chorobę zapalną jelit5.

Najważniejsze jest jednak, aby wszystkie swoje wątpliwości konsultować z lekarzem i z nim omówić potrzebę wykonania kolonoskopii. Ponadto, pod kątem profilaktyki chorób nowotworowych, w tym raka jelita grubego, warto pamiętać, aby na co dzień prowadzić zdrowy tryb życia, uwzględniający: aktywność fizyczną, prawidłową dietę, regularne badania oraz równowagę psychofizyczną.

 

1 Program Badań Przesiewowych raka jelita grubego [w:] O Programie, źródło: http://pbp.org.pl/program/, dostęp: 13 maja 2019 r. 
2 Ibidem.
3 Ibidem.
4 Ibidem.
5 Ibidem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *