Smecta

Dla dorosłych
i dzieci
Hamuje biegunkę i wzmacnia jelita1
Leczy biegunkę od pokoleń
Ozdobna fala
Smecta Go - opakowanie

Diosmektyt:

 • Skraca czas trwania biegunki2
 • Hamuje replikację rotawirusów3
 • Wiąże bakterie, wirusy i toksyny4
 • Ochrania błonę śluzową jelit4
Pomarańcze, wanilia

Smecta to lek dla całej rodziny dostępny na polskim rynku od ponad 30 lat. Smecta nie tylko stopuje, ale także leczy biegunkę.

Ma silne zdolności adsorpcji – wiąże i eliminuje bakterie, wirusy i toksyny, które powodują biegunkę. Dzięki zawartej w niej substancji czynnej o nazwie diosmektyt, która charakteryzuje się powlekającym mechanizmem działania, sprzyja regeneracji i naprawie uszkodzonej błony śluzowej.

Lek Smecta ma waniliowo-pomarańczowy smak. Można go mieszać z wodą lub z półpłynnymi pokarmami, jak np. przecier owocowy, bulion czy gotowe dania w słoiczkach.

Lek Smecta stosuje się:

 • w leczeniu ostrej biegunki u dorosłych i dzieci,
 • w leczeniu przewlekłej biegunki u dorosłych.


Smecta w ciąży:

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Po przyjęciu produkt leczniczy Smecta pozostaje w okolicy nabłonka od strony światła jelita (nie ulega wchłanianiu ani metabolizmowi). Diosmektyt jest wydalany z kałem drogą naturalnego pasażu jelitowego.

Zobacz: Sposoby na podanie Smecty dzieciom

Dawkowanie

Leczenie ostrej biegunki

Dzieci:

 • poniżej 1 roku życia: 3 garmy (1 saszetka) na dobę
 • w wieku od 1 do 2 lat: 1 do 2 saszetek na dobę,
 • w wieku powyżej 2 lat: 2 do 3 saszetek na dobę.

Dorośli:

 • 9 gramów (3 saszetki) na dobę

Na początku epizodu ostrej biegunki można podwoić dawkę.

Leczenie objawowe przewlekłej biegunki czynnościowej

Dorośli:

 • 9 gramów (3 saszetki) na dobę
Czas leczenia

Jeśli objawy nie ustępują w ciągu 2-3 dni oraz w przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza

Obraz tła

1. Efficacy of Diosmectite (Smecta) in the treatment of acute watery diarrhoea in adults.
2. Dupont C. et al. „Oral diosmectite reduces stool output and diarrhea duration”. Clin Gastroenterol Hepatol 2009; 7: 456-62.
3. V. Buccigrossi, C. Russo, A. Guarino, M. Brusco de Freitas, A. Guarino: Mechanisms of antidiarrhoeal effects by diosmectite in human intestinal cells, 2017.
4. Charakterystyk Produktu Leczniczego Smecta 22.08.2014.

SMECTA (Diosmectite); 3 g, proszek do sporządzania zawiesiny doustnej,1 saszetka zawiera 3 g diosmektytu (glinokrzemian); substancje czynne o znanym działaniu: glukoza, sacharoza. Wskazania: Leczenie ostrej biegunki u dorosłych i dzieci. Leczenie przewlekłej biegunki u dorosłych. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: Ipsen Consumer HealthCare, 65 Quai Georges Gorse, 92100 Boulogne Billancourt, Francja. Informacji o leku udziela: Ipsen Poland Sp. z o.o., Al. Jana Pawła II 29, 00-867 Warszawa, tel.: (22) 653 68 00, fax: (22) 653 68 22.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.