dna dlugotrwala biegunka

Długotrwała biegunka – sygnał do badań

Biegunka to obok przeziębienia jedna z najczęstszych chorób jaka może nas dopaść. Bywa, że jest wynikiem nieodpowiedniej diety, ale często też bakterii i wirusów, które zaatakowały nasz organizm. Zazwyczaj trwa kilka dni, co jest normalną reakcją organizmu. Problem pojawia się, gdy trwa ona dłużej. Kiedy ten okres to więcej niż 4 tygodnie, możemy wtedy mówić o długotrwałej biegunce, określanej też jako przewlekła.

Jak rozpoznać długotrwałą biegunkę?

Każdy rodzaj biegunki zaczyna się od rozpoznania liczby oddawanych stolców na dobę. Jeśli jest ich znacznie więcej niż zazwyczaj i mają luźną konsystencję, możemy mówić o tej dolegliwości. Nieprawidłowa liczba wizyt w toalecie jest odmienna dla każdego z nas, jednak szacuje się, że jeśli oddajemy stolec więcej niż 3 razy dziennie, mamy już do czynienia z zaburzeniami wydalania. Długotrwała biegunka lub inaczej przewlekła, charakteryzuje się długim okresem trwania; są to ponad 4-tygodniowe objawy. To nie tylko niekomfortowe, ale przede wszystkim szkodliwe dla naszego organizmu.

Jak leczyć długotrwałą biegunkę?

Zdecydowanie, aby wyleczyć ten rodzaj biegunki musimy znaleźć jej przyczynę, ponieważ jej długi czas trwania świadczy o tym, że wciąż w naszym organizmie zachodzą nieprawidłowe procesy. Aby móc z nimi skutecznie walczyć musimy wiedzieć co jest naszym przeciwnikiem – jakie wirusy lub bakterie.

Konieczna jest wizyta u lekarza i wykonanie badań: podmiotowego i przedmiotowego, na które składa się badanie fizykalne, laboratoryjne i specjalistyczne. Badanie podmiotowe to wywiad lekarski, podczas którego lekarz ustala, co może być przyczyną takiej biegunki, pytając np. o ostatnie infekcje, zabiegi chirurgiczne lub podobne objawy w rodzinie pacjenta w przeszłości. Często po samym opisie wyglądu stolca lekarz może stwierdzić o chorobie jaka nas dotyczy.

Jaka dieta podczas biegunki?

Dieta podczas długotrwałej biegunki powinna być lekkostrawna i delikatna dla układu pokarmowego i trawiennego. Najlepiej skonsultować ją z lekarzem i trzymać się jego zaleceń.

Powinniśmy unikać nabiału i ostrych potraw, a także tych zawierających dużą ilość błonnika, który działa pobudzająco na pracę jelit. Głównie powinniśmy spożywać ryż, np. w postaci kleiku, banany, gotowane ziemniaki i marchewkę, sucharki. Kiedy objawy biegunki trwają tak długo nie możemy zapomnieć o systematycznym piciu wody i przyjmowaniu elektrolitów, które stale tracimy.

Każda biegunka jest nieprzyjemna, ale ta przewlekła, której objawy nie ustają po kilku tygodniach, może być niebezpieczna i powinna być sygnałem do wykonania badań. Świadomość chorób, jakimi jesteśmy dotknięci pomaga w walce z ich objawami.

2 thoughts on “Długotrwała biegunka – sygnał do badań

  1. Myślałem, że długotrwała biegunka to trwa kilka godzin. A tu nawet do 4 dni może trwać? Synek miał ostatnio przez cały dzień, co nie zjadł to wypróżnił, to samo z piciem, to była masakra przez jeden dzień. Współczuję, jak ktoś ma dłużej…

  2. Hulio, długotrwała biegunka to może i tydzień trwać. Niestety biegunka często może być bardzo niebezpieczna, dlatego reagować trzeba natychmiast!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *