co na biegunkę logo wpisu

Co na biegunkę?

Kiedy dopada nas ta problematyczna dolegliwość, zadajemy sobie pytanie „Co na biegunkę?” – po jaki lek sięgnąć? Nasze babcie i mamy miały domowe sposoby, dzięki którym jej objawy znacznie słabły.

Obecnie również stosujemy takie domowe sposoby, jednak trzeba pamiętać, że nie sprawdzą się one w przypadku każdego rodzaju biegunki. Warto sięgnąć także po leki i środki przygotowane przez specjalistów.

Niezależnie od tego po jaki środek na biegunkę sięgniemy, zawsze należy pamiętać o nawadnianiu organizmu, ponieważ podczas luźnych stolców z naszego organizmu usuwane są duże ilości wody. Dlatego należy pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów. Najlepiej, żeby to była czysta woda. Słodkie napoje w znacznie mniejszym stopniu wpływają na prawidłowe nawodnienie organizmu.

Domowe sposoby na biegunkę

Kiedy pojawi się biegunka powinniśmy postawić na lekkostrawną, nawet jałową dietę, tak aby nie podrażniać dodatkowo przewodu pokarmowego. Można do niej włączyć produkty, które zahamują nadmierne wypróżnianie się.  Do najbardziej popularnych domowych metod, które stosujemy, należy jedzenie kakao. Zawiera ono związki polifenolowe, które mają działanie zapierające. Można je rozrobić z wodą lub zjeść w postaci czekolady. Trzeba pamiętać, że przyjęcie dużej ilości kakao w przypadku normalnych wypróżnień skutkuje zatwardzeniem.

Kolejnym sposobem jest zjedzenie jagód lub aronii, które posiadają garbniki, spowalniające prace jelit. Przy biegunce często polecany jest też kisiel, którego składnikiem jest mąka ziemniaczana wiążącą wodę. Jednak w tym przypadku najlepiej sprawdzi się ten przygotowany samodzielnie, ponieważ sklepowe mieszanki mają w składzie cukier.

Odpowiedzią na pytanie „co na biegunkę?” są także zioła, takie jak: mięta pieprzowa, cząber i kolendra. Spożywa się je głównie w postaci naparu.

Czego unikać podczas rozwolnienia?

Przede wszystkim podczas rozwolnienia musimy unikać potraw ciężkostrawnych, bardzo słonych oraz słodkich. Również surowe owoce i warzywa mogą nam zaszkodzić – szczególnie te, których nie obiera się ze skórki. Zwłaszcza śliwki mają działanie bardziej przeczyszczające, więc należy ich unikać, żeby nie narażać się na zwiększenie liczby wypróżnień. Najlepiej w tym czasie nie spożywać potraw wzdymających, tłustych i ostrych, które dodatkowo podrażnią nasz układ trawienny.

Podczas biegunki powinniśmy uważać na te składniki, które zazwyczaj przyspieszają nasz metabolizm. Jednym z nich jest błonnik, który pobudza jelita do szybszego wypróżniania. Występuje głównie w produktach pełnoziarnistych. Dodatkowo nie należy spożywać przetworów mlecznych, w tym kefirów i maślanek, których żywe kultury bakterii przyspieszają pracę jelit.

Farmaceutyki na biegunkę

Podczas biegunki warto sięgnąć także po specjalistyczne środki, które także mają w składzie naturalne składniki, ale ich działanie jest bardziej kompleksowe od domowych sposobów. Powszechnie znany jest węgiel, który absorbuje wirusy, bakterie oraz toksyny i wraz z nimi usuwany jest z organizmu. Jednak nie zaleca się go przyjmować długookresowego, ponieważ wiąże również pożyteczne mikroelementy i wydala je z naszego organizmu.

Szukając odpowiedzi na pytanie „co na biegunkę?” warto sięgnąć po leki zawierające diosmektyt, który jest naturalnym związkiem glinowo-krzemowym. Taki środek leczniczy ma przewagę nad węglem, ponieważ jest bardziej skuteczny w usunięciu przyczyn nieprawidłowych wypróżnień. Wiąże toksyny i wraz z nimi jest usuwany z organizmu, tym samym wspierając leczenie dolegliwości. Ponadto ma właściwości powlekające, dzięki czemu ochrania błonę śluzową przewodu pokarmowego oraz wspomaga regenerację uszkodzonych kosmków jelitowych. Takie leczenie sprawdzi się szczególnie przy długotrwałych biegunkach, gdzie domowe sposoby mogą często zawodzić.

5 thoughts on “Co na biegunkę?

  1. Pingback: Biegunka - owoce

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *