co na biegunkę u dziecka

Co na biegunkę u dziecka?

Choroba dziecka to stres nie tylko dla niego, ale też rodziców. Jak postępować, co mu podać, kiedy iść do lekarza – to tylko niektóre z pytań jakie sobie zadajemy. Wiele niewiadomych pojawia się także, gdy dziecko ma biegunkę. Zastanawiamy się czy stosować domowe sposoby, czy sięgnąć po farmaceutyki z apteki.

Co na biegunkę u dziecka – nawadnianie i odpowiednia dieta to podstawa

Gdy zauważamy u dziecka pierwsze objawy biegunki należy przede wszystkim  pamiętać o podawaniu mu odpowiedniej ilości płynów. Podczas dolegliwości tracimy wodę z organizmu, co może doprowadzić do odwodnienia. Im mniejsze dziecko, tym szybciej mogą pojawić się jego objawy, co może być bardzo niebezpieczne i doprowadzić do konieczności hospitalizacji.

Na biegunkę u dziecka najlepiej podawać wodę, przy czym powinna być wysoko zmineralizowana. Można przygotować także mocną herbatę lub napary z ziół, np. pierwiosnka lekarskiego, rumianku, korzenia lukrecji, koniczyny polnej lub piołunu, a także z liści jeżyny lub poziomki. Polecany jest też napar z suszonych czarnych jagód. Ten owoc zawiera naturalny składnik jakim są garbniki, które hamują przenikanie wody przez ścianki jelit. Nie wolno podawać napojów gazowanych.

Dieta podczas biegunki powinna być lekkostrawna. Kosmki jelitowe są już naruszone przez trwające dolegliwości, zatem spożywane posiłki nie powinny ich dodatkowo podrażniać, lecz pomóc w ich regeneracji. Należy unikać potraw bogatych w tłuszcze. Warto natomiast sięgnąć po produkty bogate w rozpuszczalne frakcje błonnika pokarmowego, np. banany dodatkowo zawierające potas tracony podczas odwodnienia organizmu, sucharki, ryż lub kleik ryżowy. Można także przygotować kisiel na bazie siemienia lnianego, który osłania ściany jelit, a także wywar warzywny z dużą ilością marchwi.

Czy wizyta u lekarza jest niezbędna?

Przy pierwszych objawach biegunki u dziecka nie od razu konieczna jest wizyta u lekarza. W końcu dolegliwości mogą wynikać po prostu z zatrucia pokarmowego i być chwilowe. Należy obserwować dziecko, wdrażając zalecenia dotyczące nawadniania organizmu i lekkostrawnej diety. Jeśli jednak objawy nie ustępują i trwają dłużej niż dwa dni należy niezwłocznie udać się na wizytę lekarską. Podobnie niepokojącym objawem mogą być silne bóle brzucha, gorączka, a także krew lub ropa w stolcu.

A może jednak na biegunkę u dziecka preparat z apteki?

Niektórzy są zwolennikami domowych sposobów leczenia biegunki praktykowanych przez lata jeszcze przez ich babcie. Są to metody skuteczne, jednak warto także poznać to, co oferuje farmakologia.

Można sięgnąć po gotowe apteczne środki, które pomogą uzupełnić poziom elektrolitów, który został zaburzony częstymi wizytami w toalecie i probiotyki, które pomagają odnowić florę bakteryjną układu pokarmowego.

Trzeba pamiętać, że prawidłowe reagowanie na biegunkę u dzieci i dorosłych, to leczenie, a nie tylko hamowanie objawów. Przyczynami biegunki mogą być wirusy i bakterie, zatem bardzo ważne jest, aby usunąć je z organizmu. Tylko to pozwoli na całkowite pozbycie się problemu. Pomocne mogą być leki na bazie substancji czynnej o nazwie diosmektyt. Wiąże ona toksyny i wraz z nimi jest usuwana z organizmu. Dodatkowo substancja ta powleka błonę śluzową przewodu pokarmowego, chroniąc ją i wspierając jej regenerację.

3 thoughts on “Co na biegunkę u dziecka?

  1. Na biegunkę u dzieci to czekolada i marchewka, a na żołądek rozgazowana cola 😉 Przynajmniej czekoladę zjedzą, colą popiją 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *