ból brzucha biegunka

Co jest dobre na biegunkę?

Podczas każdej choroby zastanawiamy się, co zrobić, aby jak najszybciej powrócić do zdrowia. Najważniejsze jest rozpoznanie przyczyn dolegliwości i walka z nimi. Nie inaczej jest w przypadku problemów z wypróżnianiem. Zadajemy sobie pytanie: „co jest dobre na biegunkę?”. Czynnikiem najczęściej ją powodującym są bakterie, wirusy i toksyny. Działają one negatywnie na układ trawienny, dlatego nasz organizm reaguje przyspieszonym i częstszym oddawaniem luźnego stolca.

Domowe sposoby na biegunkę

W domowych sposobach jest rozwiązanie na każdą chorobę. W końcu nasze babcie jakoś musiały sobie radzić i miały swoją odpowiedź na pytanie, co jest dobre na biegunkę. Jedne sposoby są bardziej skuteczne na biegunkę, inne mniej. Na biegunkę polecana jest zmiana diety oraz m.in. spożywanie kakao, np. w postaci kilku kostek gorzkiej czekolady, które ma właściwości hamujące luźne stolce. Podobnie działa jedzenie suszonych jagód lub picie naparów z nich, ponieważ te owoce zawierają duże ilości garbników, które działają bakteriobójczo i hamująco. Ich właściwości mogą jednak okazać się zbyt słabe, aby odpowiednio zwalczyć bakterie i zatrzymać biegunkę. Ważne jest usunięcie ich z organizmu.

Rozwiązania z apteki na biegunkę

Często przyjmowanym lekiem na biegunkę jest węgiel aktywny, ponieważ ma właściwości absorpcyjne. Oznacza to, że m.in. wiąże gazy jelitowe i drobnoustroje, w ten sposób usuwając je z organizmu. Dodatkowo węgiel nie skraca czasu trwania biegunki ani nie redukuje ilości wydalanych stolców.

Korzystnym rozwiązaniem będzie preparat, którego działanie jest znacznie szersze niż tylko pozbycie się drobnoustrojów powodujących biegunkę. Warto, aby lek wspierał też regenerację przewodu pokarmowego. Najlepszym działaniem jest eliminacja przyczyn i leczenie uszkodzeń. W ten sposób działa diosmektyt, czyli naturalna glinka, która ma silne zdolności adsorpcji, dzięki którym wiąże bakterie, wirusy i toksyny powodujące biegunki, a następnie wraz z nimi jest usuwana z organizmu. Dodatkowo ta substancja czynna ma właściwości powlekające, a więc ochronne. Powleka błonę śluzową przewodu pokarmowego, tworząc mechaniczną barierę, a jednocześnie przyspiesza regenerację uszkodzonych kosmków jelitowych.

Bez względu na wybraną metodę leczenia biegunki musimy pamiętać o nawadnianiu organizmu. Przyjmowanie dużej ilości niesłodzonych napojów pomoże uzupełnić deficyty gospodarki wodnej, jaki powstał po obfitym wydalaniu płynów wraz z luźnym stolcem. Należy pamiętać, że odwodnienie może prowadzić do pogorszenia się naszego stanu zdrowia i sprawić, że konieczna będzie hospitalizacja.

Więcej informacji o diecie podczas biegunki: https://stopbiegunce.pl/sposob-na-biegunke/

One thought on “Co jest dobre na biegunkę?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *