Biegunka w ciąży

Biegunka w ciąży

Kobieta będąca w ciąży w sposób szczególny dba o zdrowie swoje oraz swojego dziecka. Niestety nie wszystkich dolegliwości udaje się uniknąć. Okres ciąży to czas, gdy zdarzają się różne problemy związane z przewodem pokarmowym, takie jak nudności, wymioty, zaparcia oraz biegunka. Te ostatnie mogą budzić największe obawy, ponieważ ich źródłem często są wirusy, bakterie i ich toksyny.

Biegunka to wg definicji WHO 3 lub więcej wypróżnień o konsystencji płynnej lub półpłynnej na dobę. Biegunkę należy odróżnić od luźnych wypróżnień. Pojedyncze luźne wypróżnienia nie wywołują poważnych konsekwencji zdrowotnych. W ciąży najczęściej są reakcją organizmu na nagły i silny stres, zjedzenie czegoś nieświeżego, stosowanie leków, w tym preparatów żelaza lub po prostu wynikają z niestrawności. O biegunkę łatwo też ze względu na obniżoną w czasie ciąży odporność. W razie jej wystąpienia nie należy jednak od razu panikować. Najlepiej jest wcześniej skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym, jak reagować na ewentualne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Największy niepokój może budzić biegunka we wczesnej ciąży ze względu na kluczowy moment rozwoju najważniejszych organów u dziecka, lecz nie musi świadczyć ona o żadnych poważnych problemach. Jeżeli krótkotrwałej biegunce nie towarzyszą objawy, takie jak gorączka, wymioty, silne bóle brzucha czy krew w kale, nie jest ona bezpośrednim zagrożeniem dla rozwijającego się dziecka i nie trzeba od razu jechać do lekarza. Niebezpieczne może być natomiast odwodnienie, które jest zwykle konsekwencją trwającej kilka dni biegunki.

Biegunka w ciąży – co robić?

Gdy już przytrafi się biegunka w ciąży – co robić? Najważniejsza jest odpowiednia dieta i leki, jeśli lekarz wyrazi na nie zgodę. Należy pić dużo płynów często i małymi łykami, tak by nawodnić organizm stopniowo, ale i skutecznie. Zalecana ilość to co najmniej 2 litry. Najlepiej sięgnąć po przegotowaną wodę, gorzkie herbaty owocowe lub ziołowe. Unikać natomiast trzeba napojów gazowanych, soków owocowych i warzywnych, które mogą nasilać objawy. W przypadku biegunki ważna jest lekkostrawna dieta. Podczas ciąży sprawdzi się gotowana marchewka, gotowane jabłko i banany, ze względu na zawarte w nich pektyny, które wchłaniając część wody łagodzą objawy biegunki. Czarne jagody, kleik ryżowy, sucharki, biszkopty, chrupki kukurydziane również należą do grupy produktów zatrzymujących biegunkę. Z pewnością trzeba odstawić produkty mleczne, surowe owoce i warzywa, mięso, wędliny. Dopiero, gdy objawy zaczną ustępować można wprowadzać do diety delikatne buliony i chude gotowane mięso.

W okresie ciąży kobiety bardziej uważają na przyjmowane leki i sięgają po nie, dopiero gdy zaleci je lekarz. Biegunka wiąże się nie tylko z utratą wody, ale też cennych elektrolitów potrzebnych dla rozwijającego się dziecka, takich jak sód czy potas. Z tego powodu nie można jedynie zapobiegać biegunce – należy ją wyleczyć. Przykładem substancji czynnej, która stosowana jest w leczeniu biegunki, jest diosmektyt, który wiąże wywołujące dolegliwości patogeny i pomaga usunąć je z organizmu, a także powleka błonę śluzową przewodu pokarmowego, ochraniając ją oraz pomagając w jej regeneracji. Przyszła mama może stosować diosmektyt w ciąży. Chcąc mieć pewność, że przyjmowane przez nią leki są bezpieczne dla dziecka, powinna zawsze konsultować swoje działania z lekarzem i postępować zgodnie z jego zaleceniami.

Podsumowując, luźne wypróżnienia oraz biegunka mogą, ale nie muszą, wywoływać groźne dla zdrowia matki i dziecka konsekwencje. Odpowiednia dieta, podaż płynów oraz substancje takie jak diosmektyt, które posiadają profil bezpieczeństwa dla ciężarnych, skutecznie skracają czas powrotu do pełni zdrowia.

Konsultacja medyczna materiału: dr Agnieszka Wróblewska, Specjalista ginekolog-położnik.

One thought on “Biegunka w ciąży

  1. Biegunka w ciąży to rzeczywiście masakra… No ale trzeba sobie jakość radzić. Przyjmowanie płynów to podstawa – zgadzam się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *