biegunka u niemowlaka

Biegunka u niemowlaka – jak sobie z nią radzić?

Niemowlęta mogą być bardzo podatne na złapanie różnego rodzaju wirusów i bakterii, wywołujących szereg chorób. Jedną z nich jest biegunka. Poza tym, że dolegliwość ta jest uciążliwa dla malucha, może być także niebezpieczna, ponieważ bez odpowiedniego leczenia może doprowadzić do odwodnienia. Jak zatem radzić sobie z biegunką u niemowlaka?

Jak rozpoznać biegunkę u niemowlaka?

Niemowlęta dość często oddają wolne stolce, dlatego rozpoznanie biegunki bywa nieco utrudnione. Także jeśli mama karmi swoim mlekiem dziecko wypróżnia się znacznie częściej niż przy karmieniu mlekiem modyfikowanym. Pewność o wystąpieniu biegunki u niemowlaka będziemy mieli, gdy częstotliwość wypróżnienia malucha nagle znacznie wzrośnie w stosunku do dotychczasowej normy. Zazwyczaj przyjmuje się, że już 3 luźne stolce w ciągu dnia świadczą o biegunce.

Przyczyny biegunki u niemowlaka

Przyczyną biegunki u niemowlaka może być zakażenie wirusowe i bakteryjne, jak ma to najczęściej miejsce u dorosłych lub też pokarmowe. Ta opcja dotyczy nieco starszych dzieci, których dieta zostanie rozszerzona poza wyłącznie mleko. Maluch może mieć nietolerancję niektórych składników pokarmowych lub alergię pokarmową, które będą skutkowały wolnym stolcem.

Biegunka może być także jedną z możliwych reakcji organizmu po szczepieniach.

Jak rozpoznać i leczyć biegunkę?

Szczególnie, gdy u naszego dziecka biegunka wystąpi po raz pierwszy należy udać się do lekarza, w celu skonsultowania objawów i sposobu leczenia.

W przypadku rozpoznania biegunki u niemowlaka należy zwrócić szczególną uwagę na regularne podawanie płynów. Najlepiej sprawdzi się zwyczajna woda źródlana. Po nawodnieniu dziecka, powinno się je karmić z taką samą częstotliwością jak przed wystąpieniem biegunki. Jedynie przy karmieniu piersią, posiłki powinny być w miarę możliwości częstsze. Składniki zawarte w mleku wspomogą regenerację ścian jelita. W trosce o podrażnioną błonę śluzową przewodu pokarmowego i jej późniejszą regenerację, warto sięgnąć po lek, który ma odpowiednie właściwości powlekające. Przykładem jest substancja czynna o nazwie diosmektyt, która poza właściwościami ochronnymi dodatkowo pomoże w pozbyciu się biegunki ponieważ wiąże odpowiedzialne za nią wirusy i bakterie, i pomaga usunąć je z organizmu.

Jeśli maluch zaczął już jeść stałe posiłki, nie należy z nich rezygnować. Należy tylko zadbać, aby w trakcie dolegliwości podawać my pokarmy szczególnie lekkostrawne. Prawidłowa dieta pomoże szybko wrócić maluchowi do pełni zdrowia.

W przywróceniu równowagi flory bakteryjnej w przewodzie trawiennym pomoże probiotyk z kwasem mlekowym. Hamuje on namnażanie się bakterii i wirusów.

W przypadku maluchów w razie jakichkolwiek wątpliwości warto udać się do lekarza, który doradzi jak postępować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *