dziecko a biegunka

Biegunka u dziecka – jak postępować?

Biegunka u dziecka to zjawisko dość częste. Powodów można wskazać kilka.  Przede wszystkim małe dzieci wkładają wszystko do buzi, więc zwiększa się ryzyko kontaktu z patogenami wywołującymi dolegliwości pokarmowe. Dodatkowo organizm małego dziecka stopniowo poznaje i uczy się smaków, i niektóre potrawy mogą początkowo mu zaszkodzić – reakcją organizmu w takim przypadku, poza bólem brzucha, może być właśnie biegunka. Inną przyczyną mogą być rotawirusy. Biegunka o takim podłożu często nazywana jest grypą żołądkową.

Niezależnie od przyczyny, podczas biegunki małe dzieci stają się więc płaczliwe i marudne. W konsekwencji tracą apetyt i nie chcą jeść. Jak zatem postępować w przypadku biegunki u dziecka?

Najważniejsze by nie dopuścić do odwodnienia i we właściwy sposób leczyć biegunkę. Należy więc działać szybko, ale i bezpiecznie. Istnieje zasada, która mówi, że im młodsze dziecko tym biegunka szybciej może doprowadzić do odwodnienia. Do lekarza należy iść, gdy mimo podjętych kroków biegunka się nasila, towarzyszą jej wymioty, ogólne osłabienie i apatia. W przypadku małych dzieci o ostrej biegunce mówimy, gdy pojawią się co najmniej trzy rozwolnione stolce w ciągu doby.

Co na biegunkę u dziecka?

Co stosować na biegunkę u dziecka? Przede wszystkim należy pilnować, aby dziecko podczas biegunki jadło. Należy karmić go tak samo jak przed wystąpieniem dolegliwości, chyba, że wiemy, że jej powodem był jakiś konkretny składnik pokarmowy. Warto zetrzeć maluchowi jabłko ze skórką, a także przygotować marchwiankę. Zawarte w tych pokarmach pektyny sprawią, że stolec będzie mniej rozwodniony.

Przy biegunce u dziecka należy też podawać dużo płynów, w postaci wody lub herbatki. Płyny nawadniające z elektrolitami muszą zostać podane w ciągu pierwszych 3-4 godzin. Istotna jest również obserwacja, czy nie występują objawy odwodnienia, takie jak: suchy język, płacz bez łez, rzadkie i skąpe oddawanie moczu, senność, apatia, chrypka prowadząca do bezgłosu. W przypadku pojawienia się któregoś z tych symptomów należy bezzwłocznie udać się do lekarza.

Jakie leki na biegunkę u dzieci zwykle zalecają lekarze? Przede wszystkim środki bezpieczne dla tak małych pacjentów. Są to płyny nawadniające, uzupełniające poziom elektrolitów i leki prowadzące do wiązania patogenów i usuwania ich z organizmu. Przykładem takiej substancji czynnej, stosowanej w leczeniu biegunki jest diosmektyt. Wykazuje ona właściwości mukoprotekcyjne, powleka i chroni warstwę śluzową przewodu pokarmowego. Warto więc rozważyć zastosowanie leku o tej substancji czynnej przy standardowej terapii nawadniającej.

Pamiętajmy, że nie można bagatelizować biegunki u dziecka. Rozwolnienie jest to zagrożenie dla równowagi wodnej organizmu, a czasem nawet funkcji życiowych. W każdym przypadku niezbędna jest również konsultacja lekarska, w celu dobrania odpowiedniego leku.

3 thoughts on “Biegunka u dziecka – jak postępować?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *