leczenie biegunki

Biegunka: kiedy trzeba iść do lekarza, a kiedy wystarczą domowe metody?

Można zaryzykować stwierdzenie, że każdego kiedyś dotknęła ta dolegliwość. Prawdopodobnie większość z nas poradziła sobie domowymi sposobami lub pokonała ją przy wsparciu leków na biegunkę bez recepty.

Przy określeniu strategii leczenia zasadniczą kwestią jest: z jakim stopniem nasilenia biegunki mamy do czynienia, czy już mowa jest o przewlekłej biegunce i czy nie ma niepokojących, nieswoistych objawów (np. wydalanej krwi, ropy, śluzu itp.).

Leki na biegunkę i konsultacja z lekarzem

Bezwzględnym wskazaniem do jak najszybszej konsultacji z lekarzem, jest przewlekła biegunka i/lub wymioty, której objawy nie ustępują, pomimo prowadzonego leczenia lub wręcz się nasilają (co grozi znacznym osłabieniem i odwodnieniem), a także wysoka gorączka oraz niepokojąca konsystencja lub zabarwienie stolca, świadczące o pojawieniu się w nim np. krwi lub ropy.

Dolegliwość, która początkowo sprawia wrażenie „tradycyjnej” biegunki, niekoniecznie musi być związana z niestrawnością lub zatruciem, ale może być zwiastunem np. infekcji w obrębie przewodu pokarmowego, która będzie wymagała podania antybiotyku. Może być to także symptom choroby, którą należy wykluczyć poprzez dalszą diagnostykę.

Nawracająca i długotrwała biegunka, nawet o standardowym przebiegu, również powinna skłonić nas do wizyty u lekarza, ponieważ może świadczyć o problemie z układem trawiennym. Luźne stolce, które potocznie zwane są biegunką, pojawiają się w chorobach przewodu pokarmowego o podłożu nerwowym/emocjonalnym (np. w zespole jelita drażliwego), jak i organicznym (m.in.: przy polipach żołądka, jelit, schorzeniach pęcherzyka żółciowego itd.).

Można każdorazowo posiłkować się skutecznymi lekami na biegunkę, które złagodzą lub zniosą objawy, ale warto zająć się jej przyczyną, co znacznie poprawi jakość życia, nie mówiąc o skutecznym wyleczeniu problemu.

 

2 thoughts on “Biegunka: kiedy trzeba iść do lekarza, a kiedy wystarczą domowe metody?

  1. Często ciężko jest znaleźć skuteczny sposób na walkę z rozwolnieniem, szczególnie jeżeli mowa o przewlekłych biegunkach. Niestety jest to bardzo uciążliwy problem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *